Rinoplasti Nedir?

0

Rinoplasti Nedir?

 Tıp dünyasında sıkça duyduğumuz rinoplasti burun estetiği olarak bilinmektedir. Tıp dünyasında alanında bu iş için uzmanlaşmış doktorlar tarafından yapılan rinoplasti operasyonu kadar  rinoplasti sonrası ve öncesi süreçte önemlidir. Ameliyat için kişilerin mutlaka bir uzmana başvurması gerekir.

Uzmanlar kişilerin yüz hatlarına göre çok hassas ölçümlerle istenilen şekilde buruna müdahale edebilmektedir. Ama bu durumda önemli olan burun yapısının önemli olduğunu ve sağlığı koruyarak anatomi üzerinde şekil verileceğini unutmamak gerekir.

Rinoplasti operasyonunda burun bölgesine şekil vermek tamamen kişilere değil uzman görüşlerine görede son halini almaktadır. Uzman operasyon öncesi karar verirken kişilerin kemik ve kıkırdak dokusunu göz önünde tutarak karar vermektedir.

rinoplasti sonrası

Rinoplasti Operasyonunda Amaç Nedir?

Rinoplastinin asıl amacı kişinin yüz hatlarına uygun bir burun ortaya çıkarmaktır. Bunu operasyonla yaparken aynı zamanda kişinin var olan bir anatomik sıkıntısı var ise giderilmelidir. Rinoplasti sonrası kişiler de genel olarak bir rahatlama söz konusu olmaktadır.

Burun eğriliği yaşayan burun kemik dokusunun nefes almasına izin vermeyen kişiler bu operasyon sonrası hem estetik açıdan rahatlamış olurlar. Hem de burun sağlığı açısından rahatlamış olurlar.

Rinoplasti Operasyonu Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli

  • Kişiler aklıllarında olan tüm soruların cevabını bu işin uzmanlarından öğrendikten sonra ameliyata karar vermelidir. Bu durum rinoplasti sonrası yaşanacak sürecin daha kolay atlatılmasını sağlar.
  • Ameliyat kapalı olarak yapıldıysa dikişler ve izleri burun içinde kalacaktır. Ancak açık yapılan ameliyatlarda giriş yerleri operasyon sonrası belli olmaktadır. Ancak bu durum geçicidir.

rinoplasti sonrası

  • Kişiler ameliyat sonrası mutlaka başları yukarda yatmalıdır. Bu olası herhangi bir kanamanın önüne geçmek için önemlidir. Kişiler gece yatarken ilk 15 gün kesinlikle burun bölgesi üzerine yatmamalıdır. Burun eğriliğinin önüne geçmek için bu kurala uymak önemlidir.
  • Ameliyat sonrası göz çevresinde ve göz altı bölgelerinde şişlik ve morluk olabilir. Bu durum için buz uygulaması yapılması daha kısa sürede normale dönmesini sağlayacaktır.
  • Ameliyat sonrası ilk iki hafta spor yapmamak ve ağır işlerde çalışmadan istirahat halinde olmak önemlidir. Burun bölgesi olası darbelere karşı korunmalıdır.

 

Leave A Reply