Burun Ameliyatı Sonrası Beslenmede Değişiklik Yapılmalı mı?

0

Burun estetiği sonrası yapılması ve dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Hastanın daha rahat etmesi ve daha memnun kalması için beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir. Burun ameliyatı sonrası hataya özel bir beslenme programı yazılmaz. Ancak hasta beslenmesine dikkat etmelidir. Ve bunun sonucunda hastada daha hızlı bir iyileşme görülecektir. İlk başta kabız olunmaması için özen gösterilmeli ve posalı gıdalar menüde yer almalıdır. Çünkü kabızlık beraberinde ıkınmayı da getireceği için hastada burun kanmasını tetiklemektedir.

Yara henüz tazeyken bu kanma olası bir durumdur. Yemek yerken çok fazla sıcak buhrarlı gıdalardan uzak durulmalıdır. Çorba, süt gibi çok kaynamış gıdalardan uzak durulmalıdır. Bununla birlikte protein içeren besinler daha çok tüketilmelidir. Protein yaraların iyileşmesinde etkili bir vitamindir. Bu nedenle öğünlerimizde et, balık, beyaz et, yumurta gibi protein içeren besinler, portakal, çilek, limon, mandalina, kivi gibi C vitamini içeren gıdaları belirli oranlarda tüketmeye özen gösterilmelidir. Bunun yanı sıra sigaradan, purodan, pipodan uzak durulması gerekmektedir. Çünkü bu tarz nikotin içerikli ürünler her zaman kandaki akışı olumsuz etkilemektedir Bu nedenle başarılı bir burun ameliyatını da olumsuz yönde etkileyecektir.

 Burun ameliyatı sonrasın da hastada ödemler ve şişlikler görülecektir. Bu ödemlerin azalması için tuzsuz diyet yapılması tavsiye edilir. Besinlere ek olarak tuz takviyesi gerçekleştirilmemelidir. Yine hastaların genel sağlık açısından dikkat etmeleri için ağır kızartmalardan uzak durmaları gerekir.

Leave A Reply