Burun Estetiği Ameliyatları Sonrası İlaç Kullanımları

0

Burun estetiği ameliyatları ve septumdeviasyonu (burun tıkanıklığı) sonrasın da hastaların sorun yaşamaması ve dikkat etmesi için doktorun vermesi gereken bir takım ilaçlar bulunmaktadır. Hastalar bu ilaçlar sayesinde iyileşme sürecini daha rahat ve hızlı bir şekilde tamamlamaktadırlar. Burun estetiği ameliyatı sonrasın da her ne kadar antibiyotik kullanımı tartışılsa da genel olarak hastalara antibiyotik takviyesi yapılır.

Ameliyat sonrası beş gün süreyle hastalara antibiyotik verilir. Burun estetiği ameliyatı sonrasın da çok fazla ağrı sızı olmasa da yine hastalara ağrı kesici haplar tavsiye edilmektedir. Daha sonra okyanus suyu ya da deniz suyu dediğimiz spreylerin her iki burun deliğine de sıkılması gerekmektedir. Böylece hasta daha rahat nefes almakta ve burun içini temizlemektedir. Burun içerisin de bulunan kan, pıhtı ya da burun ifrazatının giderilmesi için önemli bir takviye türüdür.

Hastalar doktorun tavsiye ettiği bu tarz ilaçları kullanabilirler. Ancak hasta kendi isteğine göre ilaç kullanımını gerçekleştiremez.  Çünkü kullanılan ilaçlar hasta da baş dönmesi yapabilmektedir. Doktorun verdiği ilaçlarda belirli süreler de kullanılır ve düzenli sprey kullanımı gerçekleştirilmelidir. Burun ameliyatından sonra meydana gelebilecek olan göz etrafı morlukları içinde herhangi bir tedavi amaçlı kremler verilebilir. Yine bahsettiğimiz üzere doktor kontrolünde olan ilaçlardır bunlar. Daha sonrasın da hastanın kendine dikkat etmesi ve vitamin takviyelerinin yapılması gerekir. Hasta kendisi beslenmesine dikkat ederek yapacağı takviyenin yanı sıra doktorun verdiği vitamin olarak da karşımıza çıkmaktadır.

 

 

 

Leave A Reply