Burun Estetiği Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalı?

0

Burun Estetiği Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalı?

Estetik kaygısı olan burun estetiği ameliyatlarında uzmanlar yaş konusunda sınırlama getirmelidir. Bu noktada burun estetiği kaç yaşında yapılır sorusuna uzmanların ortak cevabı, kişinin büyümesinin tamamlanmasının ardından olması gerektiğidir. Uygun olmayan yaşlarda yapılan ameliyatların ardından vücudun büyümesiyle çeşitli olumsuzlukların yaşanması istenmeyen durum olarak ortaya çıkabilir. Hatta bu durum ameliyatın tekrarlanmasını bile gerektirebilir.

 Burun estetiği kaç yaşında yapılır?

Kadın-erkek, insan her yaşta güzel olmak ister. Özellikle yüz, ilk görünüşte önem taşır. Yüzün odak noktası olan burun da, yüz güzelliğinin en önemli unsurudur. Burnunun yapısından memnun olanlar kadar olmayanlar da günümüzde bazı çarelere başvurmakta. Bu çarelerin başında burun estetiği ameliyatı gelmektedir.

Neden Burun Estetiği Ameliyatı?

Burun estetiği ameliyatı, kişinin burnunun estetiksel olarak duruşundan rahatsız olduğu durumlarda yapılabileceği gibi sağlık açısından sıkıntılara sebep olduğu zamanlarda da yapılabilir. Nefes almadaki zorluklar, kaza sonucu kırılan burun da ameliyatı kaçınılmaz duruma getirebilir.

Büyümenin tamamlanması kız ve erkeklere göre farklılık göstermektedir. Kızların ergenliğe erken girmesiyle 16-18 yaşları estetiğe uygun yaş olarak kabul edilmekte, erkeklerin ise geç ergenliğe girmesiyle 18 yaşını beklemesi uygundur. Ameliyat için alınan kararın mantıklı ve doğru olması, sonrasında bu ameliyattan pişman olunmaması da bu yaşı beklemenin bir başka sebebidir. Bu bilgiler neticesinde burun estetiği ameliyatı kaç yaşında yapılır sorusuna uzmanlar en az 18 yaşın tamamlanmasının ameliyatın başarılı olacağı konusunda hemfikirler.

Sağlık problemlerinin yaşandığı bazı durumlarda burun estetiği ameliyatı daha erken yaşlara çekilebilir. Nefes almadaki zorluklar ameliyatın 18 yaşını beklemeden yapılmasının istisnası olabilir. Çünkü burada ameliyatın yararları ve zararları karşılaştırılmalı, neticesinde hastanın yararına olan durumunu göre ameliyata karar verilmelidir. Yine de erken yaşlarda yapılan ameliyatlarda burnun yapısı ve gelişiminden sonrası da öngörülerek yapılmalıdır.

Burun Estetiği Ameliyatında Ailenin Tutumu

Burunlarının görüntüsünden rahatsız olan çocukların bu mutsuzluğu anne babayı üzmektedir. Onların rahatsızlığını gidermek için bazı anne babalar da aceleci davranabilir. Aceleye gelmemesi gereken bu karar öncesi uzmana burun estetiği kaç yaşında yapılır sorusu sorulmalı, yine uzmanın verdiği tavsiyelere uyulmalıdır. Uzmanın öngördüğü yaş ameliyatın başarılı olmasındaki ilk kriterdir. Sonrasında ameliyat planlanır, öncesi ve sonrası tüm detayları ile hastaya aktarıldıktan sonra ameliyata karar verilir.

 

Leave A Reply