Burun Estetiği Öncesinde Nelere Dikkat Edilmeli?

0

Burun estetiği ülkemizde en çok yaptırılan estetik operasyonların başında gelir. Gerek nefes problemleri gerekse kişinin görsel anlamda kendinden memnun olmaması sebepleriyle bu ameliyata başvurulur.Burun estetiğinde önemli olan noktalar ise sadece operasyon sonrası dönemi kapsamaz. Kişinin estetik ameliyat öncesinde yapması gereken şeyler de çok önemlidir.Acil olmayan ve planlanmış bir estetik operasyonda birey en sağlıklı ve en acısız sonuca ulaşmak için kendine olabildiğince dikkat etmelidir.

Estetik operasyon öncesinde bireyin, doktoru ve anestezi uzmanı ile görüşmesi gerekir. Bu durum hastayı psikolojik açıdan rahatlatarak, karşısındaki insanlara karşı güven duygusunu geliştirecektir. Cerrah, hastasına tüm prosedürü dürüst bir biçimde aktarmalı ve hastanın ona yönelteceği soruları eksizsiz olarak cevaplamalıdır. Aynı zamanda tıbbi açıdan hasta ile ilgili gerekli bilgileri alma fırsatı doğacağından, görüşmeler doktorlar için de önemlidir.

Burun estetiği öncesinde kullanılan ilaçlar, ameliyatı yapacak olan doktora tam olarak bildirilmelidir. Çünkü bitkisel olsun olmasın kimi ilaçlar ameliyat sırasında kullanılan ilaçlarla etkileşime girerek kanama problemine neden olabilir. Bu sebepten ötürü bazı ilaçların ameliyattan en az on beş gün önce bırakılması gerekmektedir.

Ayrıca kişiler ameliyat öncesindegebe olmadıklarından emin olmak zorundadır. Burun estetiği gebeler için uygun bir ameliyat değildir. Hatta ameliyat sonrasında kullanılan bazı ilaçlar da gebeliği olumsuz yönde etkileyeceğinden dolayı bireyler yaklaşık üç ay gebelik planlamamalıdır.

Kişiler ameliyat öncesi on beş günlük dönemde kötü alışkanlıklardan olan sigaradan uzak durmalıdır. Çünkü sigara kan dolaşımında, yaraların iyileşmesinde ve anestezi sırasında olumsuz etkilere sebep olan maddeler içerir. Ayrıca operasyon geçirilmeden en az bir hafta önce alkol tüketimi de durdurulmalıdır.

Ameliyat yaz aylarında gerçekleşecekse yüz, Güneş’ in zararlı ışınlarından korunmalıdır. Ek olarak estetik operasyonun planlandığı dönemde kişinin psikolojik rahatsızlıkları ortaya çıkarsa ameliyat ertelenmelidir. Çünkü çekilen acı, yüzde oluşan morluk ve şişlikler bu durumu olumsuz yönde etkileyip, iyileşme sürecini uzatacaktır.

Ameliyat öncesindeki günde hasta, yüzünü temizlemeli, rahat bir uyku uyumaya çalışmalıdır. Ameliyat saatinden sekiz saat öncesinde ise su dâhil olmak üzere bir şey yiyip içilmemelidir.

 

 

Leave A Reply