Burun Estetiği Sonrasında Oluşan Morluklar Nasıl Geçer?

0

Burun estetiği operasyonu uygulandıktan sonra meydana gelebilecek morluklar ve şişlikler hastanın kişiye rahatsızlık vermesine, psikolojik olarak huzursuz olmasına sebep olur. Hastanın ameliyat sonrası operasyon bölgesinde cilt özelliklerine ve yapılan operasyona bağlı olarak kanama ve pıhtılaşma bunun akabinde morluklarda görülebilir. Görünen bu olası durumlar belirtilen kriterlere göre kişiden kişiye değişmektedir.

Hastaya uygulanan planlı kırma işlemi ya da törpüleme operasyonu sonrasında, hastanın deri altında çeşitli morluklar görülmektedir. Liposuction yönteminde de dikkat edilen bu durum hastanın cildine bağlı olarak operasyon sonrası ince cilt yapısı diye bilinen burun kemeri yoğunlukta olan hastalarda ameliyattan kısa bir zaman geçtikten sonra gözaltında morarmalar meydana gelmektedir. İlerleyen zaman dilimlerinde 1-2 hafta süresince azalmalar görülür. Şişliklerin tamamen kaybolması için uzun süreler gerekebilir, bu süreler boyunca hastanın nasıl bir tedavi süreci geçirdiği önemlidir. Hastanın tedavi sürecinde morluklarını iyileştirmesi, alanında uzman doktorunun tavsiyelerini harfiyen yerinde uygulaması gerekir. Uzman doktorunuza danışmadan herhangi bir alışagelmiş müdahale uygulamanız doğru olmaz. Hasta ameliyat sonrasında kanama, pıhtılaşma durumu üzerinde etkisi olacak sarımsak gibi bitkilerin yenilmemesi gerekir.

Tedavi süresi boyunca özellikle ilk üç gün yatma pozisyonumuz yatay olarak olmamalıdır. Moraran bölgelerin daha hızlı iyileşme sürecine girmesi için başın kalp seviyesinden yukarı olması ve sırt arkasına yastık konularak yatılması gerekir. Burada dikkat edilmesi gereken hasta sürekli yatar pozisyonda olmamalıdır. Bu durum hastanın burun kenarlarında toplanan lenf sıvılarının yeniden dolaşımlarını ortadan kaldırabileceği gibi birçok faktör açısından olumsuz etkiler gözükmektedir. Saç ekimi sonrasında da dikkat edilmesi gereken konu operasyondan sonra bulunduğu bölgenin iklim koşullarına göre hareket etmelidir. Bu durum morlukların azalmasında büyük etki gösterecektir. Aşırı sıcak ve aşırı soğuk durumlardan kaçınması iyileşmenin sürecini hızlandıracaktır. Burun estetiği sonrasında morlukların iyileşmesinin zaman alacağı unutulmamalıdır.

Leave A Reply