Burun Estetiğinde Ameliyatlarında Narkoz Kullanımı

0

Burun estetiği denildiği zaman akla ilk başta herkesçe kabul edilmiş iki yöntem gelir. Bunlardan birincisi lokal anestezidir. İkincisi ise genel anestezidir. Lokal anestezi dediğimiz işlem türü sadece burun ve çevresini uyuşturma işlemidir. Ağrı kontrolü tam olarak sağlanamayabilir. Genel anestezi ise burun da dahil olmak üzere vücudun komple uyuşturma ve uyuma işlemidir.

Ağrı kontrolü tam sağlanabilir. Hastada burun ucu ameliyatı ya da tüm burunda uygulanacak bir işlev varsa genel anestezi uygulanır. Bunun birden fazla nedeni vardır. Hastanın konforu dikkate alınan ilk nedendir. Lokal anestezinin bir miktar ağrı yan etkisi olduğu için hasta ağrı hissetmektedir. Ayrıyeten lokal anestezi uygulanmakta olduğu halde kişi ağrıyı hissetme olasılığı yüksektir. Ayriyeten lokal anestezide tansiyon yani kanama kontrolü tam sağlanamayacağı için biraz daha risk durumu taşımaktadır. Diğer yandan genel anestezi ile hastanın kanmasının kontrolü tam olarak sağlanacağı için ve ağrı olasılığının olmayacağı bilindiğine göre daha güvenli ve daha kontrollü bir ameliyat geçirileceğini söylemek mümkündür.

Burun ameliyatların da genze doğru sızıntı akması normal bir durumdur. Lokal anesteziler de genze sızıntı kaçma ihtimali daha tüksek olduğu için risk doğurur. Bu yüzden genel anestezinin tercih edilmesinin bir diğer nedeni de budur. Ameliyat ve anestezi öncesi  gereken tüm testler, hastanın ve ameliyatın durumuna göre operatör doktor veya anestezi uzmanı tarafından sırasıyla yaptırılacaktır.

Leave A Reply