Burun Estetiklerinde Burun Daraltma Operasyonu

0

Burun estetiği ameliyatları birçok şekilde karşımıza çıkmaktadır. Sadece kemerin törpülenmesi ya da burun ucu kaldırılmasının yanı sıra beraberinde burun deliklerin de daraltma operasyonu da yapılmaktadır. Burun deliklerinin boyutu öncelikle estetik ve güzellik açısından önemli bir yer edinmektedir. Burun daraltma son bölümde karşımıza çıkar. İlk olarak burnun sırt kısmı dediğimiz kemer şekillendirilmeli daha sonra ucuna şekil verilmelidir.

Bu işlemler bittiğinde ise geriye burun deliklerinde daraltma işlemine geçilmektedir. Peki, burada burun deliklerinde ki orantı nasıl olmalıdır sorusuna şöyle cevap verecek olursak burun delikleri tabanı; kişinin göz iç pınarlarından aşağıya doğru dikey bir çizgi indirildiği düşünüldüğünde bitim noktası ile çizginin kesiştiği noktalardan oluşan bir orantılamadır. Burada burun tabanının kesiştiği noktayı aşması halinde burun deliklerinde bir daraltma operasyonuna gidilmektedir.

Burun deliklerinin daraltılması için öncelikle hastanın yüzünde bir ölçüm yapılması gerekir. Yukarı dada bahsettiğimiz gibi burun tabanının genişliği ile göz pınarının aşağıda kesiştiği noktaya göre bir ölçüm yapılır. Tabi burada yüz orantısı ve burun tabanı genişliği de hesaplanır. Bu operasyonlarda gözle görülür bir alan olduğu için iz kalınmamasına daha fazla önem verilir. Genellikle ameliyat sonrası burun deliklerinde bir kırmızılık oluşur. Ancak bu kırmızılıklar zamanla kaybolur. Şayet burun deliklerinden çok fazla doku çıkartılırsa izler daha belirgin olacaktır. Ancak zamanla bu izler yok olacaktır. Burnun normale dönmesi ve beklenen sonucu vermesi için genel bir ortalamaya göre altı hafta beklenmelidir.

 

 

 

Leave A Reply