Estetik Burun Ameliyatı ve İyileşme süreci

0

Estetik Burun Ameliyatı ve İyileşme süreci

Türkiye’de en sık yapılan estetik operasyon olan burun ameliyatı sayesinde; burnun boyutu, şekli ve yüzün genel görünümünü değiştirebiliyor. Burun estetiği ameliyatı kişinin yüz şeklini güzelleştirerek, kendine olan öz güvenin artmasını sağlamaktadır. Burun estetik ameliyatında ki en önemli ve zorlu bölüm doktor seçimidir. Doktorunuzu seçerken mutlaka kendisi ile görüşüp muayene sonra kaygılarınızı birebir konuşmalı mümkün ise daha önce yapmış olduğunu ameliyatlarda ilgili sonuçları görmek isteyebilirsiniz. Doktorunuzun burun yüz uyumuna yaklaşımı, estetik bakış açısı şimdiye kadar yapmış olduğu ameliyatların sayısı ve çeşitliliği oldukça önemlidir.

 

Burun estetiği ameliyatı ne kadar sürede iyileşir

Genel anesteziyle yapılan ameliyat, ortalama 1-2 saat sürmektedir. Ameliyat sonrası kanamayı önlemek ve burnun şeklini içeriden destek vermek için 2-3 gün tampon uygulanabilmektedir.Ayrıca burnun  şeklini muhafaza ettirmesini sağlayan özel bantlar ve plastik tel gün boyunca kullanılır. Ameliyat  sonrası burun ve göz çevresinde şişlik ve morluk olabilir. Morluk ve şişlikler kişiden kişiye değişmekle birlikte 3 ile 10 gün arasında tamamen geçmektedir. Hasta 1-2 gün içerisinde taburcu edilerek günlük yaşamına dönebilir. Burun estetiği ameliyatı geçiren kişilerin iyileşme süresi ilk aylarda biraz daha hızlı olmak birlikte iyileşmenin tam anlamıyla  tamamlanması 6 ayla 1 yılı bulabilir.

Burun estetiği ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Burun estetik ameliyatları,  ameliyat sonrasında uzun süre takip gerektiren ve iyileşme sürecinin doktorunuzun kontrolünde olması gerektiren süreçtir. Burun estetiği ameliyatından sonra dikkat edilmesi gerekenler;

  • Özellikle ilk aylar da burnunuzu darbelerden korumanız ve rutin kontrollerinizi aksatmamanız gerekmektedir.
  • Yatarken başınız da ki yastığınızı bir miktar yükseltmek, baş bölgenizdeki şişkinliğini ve ödemi azaltacaktır.
  • Burnunuzun içini sürekli nemli tutmak gerekir.Tuzlu su spreyleri, deniz suyu losyonları burnunuzun nemli kalmasının da yardımcı olacaktır.
  • Burun estetiği ameliyatı sonrasında, cilt güneş ışınlarına karşı daya duyarlıdır. İyileşme döneminde uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmaktan kaçınmalısınız.Yüzünüzü özellikler burnunuzu büyük bir şapka yardımıyla güneşten korumalı ve güneş kremi kullanmalısınız.
  • Dört hafta boyunca burnunuzun üzerinde ağırlık ve şekil bozukluğu yapabileceğinden dolayı gözlük kullanmayınız onun yerine kontak lens kullanabilirsiniz.
  • Bir hafta boyunca düğmeli kıyafetler giyiniz, boyundan geçen dar kıyafetler giyme
  • Sadece doktorunuz tarafından reçete edilen ilaçlar kullanınız.

Leave A Reply