Genel Özellikleriyle Rinoplasti Tanımı

0

Genel Özellikleriyle Rinoplasti Tanımı

Tıp dilinde rinoplasti olarak geçen cerrahi işlem halk dilinde kabaca burun ameliyatı diye bilinmektedir. Buruna kalıcı şekil verme, burun şeklini değiştirme işlemi olarak tabir edebileceğimiz burun ameliyatları burundaki yumuşak kıkırdak dokular ve kemiğin şeklinin değiştirilmesidir. Buruna hastanın yüz hatlarına ve cilt tipine uygun olarak şekil değiştirme işlemi uygulanır.

Burun ameliyatları nasıl yapılır?

Burun cerrahisi alanında eğitim almış plastik cerrahlar veya Kulak Burun Boğaz uzmanları tarafından yapılan burun estetiği ameliyatları lokal veya genel anestezi ile yapılabilmektedir. Estetik burun ameliyatları yaklaşık olarak 2 saat sürmektedir. Hastanın nefes almakla ilgili problemleri varsa bu ameliyatlar sırasında düzeltilebilmektedir. Nefes almayı engelleyen kıkırdak veya kemik eğriliklerinin düzeltilmesi ameliyatına deviasyon ameliyatı denir.

rinoplasti

Rinoplasti hangi durumlarda yapılır?

Rinoplasti burun ucunda genişlik, burun ucunda eğrilik, burun sırtında kemer oluşması, burun ucu düşüklüğü gibi durumlara sahip olan hastalar veya yüzünde estetik değişiklik isteyen insanlar tarafından sıklıkla tercih edilen cerrahi bir işlemdir. Rinoplasti işlemi öncesinde burunun yaşamsal faaliyetlerimiz için en önemli organlarımızdan biri olduğunu ve doktor seçiminin hem tecrübe hem hasta-doktor ilişkisi açısından önemli olduğunu unutmamakta yarar var.

Estetik burun ameliyatı öncesinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Estetik burun ameliyatlarında doktorlar tarafından hasta seçiminin önemi büyüktür. Hasta-doktor ilişkisinin gerekliliği ve önemi göz ardı edilmemelidir. Doktor hastaya ameliyatın eksi ve artılarını tüm gerçekliğiyle anlatmalı ve hastayı gerçek dışı beklentilere sokmaması önemlidir. Hastanın ameliyatın her yönünden haberdar olması gereklidir.

rinoplasti

Rinoplasti sonrasında neler yaşanır?

Ameliyat sonrasında hastanın gözleri etrafında şişlik ve morluklar oluşur. Bu şişlik ve morlukların geçmesi 1 veya 2 ay kadar sürer. Burnun ameliyat sonrası yeni ve asıl şeklini alması ise kişiye göre 6 ay ila 1 yıl arasında sürer.  Rinoplasti operasyonunun başarılı olması, pek çok nedene bağlıdır. Yani gerek donanımsal olarak gerekse personel yapısı olarak elverişli bir klinikte yapılacak olan Rinoplasti işleminin çok daha başarılı olabileceğini söylemek mümkün olmaktadır. Bununla birlikte alanında uzman olan hekimlerin de operasyonu gerçekleştiriyor olması, bazı önemli kazanımları da beraberinde getirmektedir.

Leave A Reply