Hangi Mevsimde Burun Estetiği Yapılır?

0

Hangi Mevsimde Burun Estetiği Yapılır?

Yaş ve cinsiyet fark etmeksizin, günümüzün en popüler estetik cerrahi müdahalelerinden birisi şüphesiz burun estetiği. Çoğunlukla eğrilik, yamukluk gibi asimetri problemleri yaşayan veya genel olarak burnundan memnun olmayan pek çok insan çareyi burun estetiği ameliyatlarında buluyor. Estetik kaygılar haricinde burun anatomisindeki bozukluklar bazı solunum problemlerine yol açabiliyor ve burun estetiği doktorlar tarafından tedavi olarak önerilebiliyor, bazen de zorunda hale geliyor. Ameliyatın başarılı sayılması için pek çok faktör söz konusu ve bunlardan birisi de zamanlamanın doğru yapılması. Tam da bu noktada hangi mevsimde burun estetiği yapılır sorusu kafaları kurcalamakta. Estetik müdahalelerin türü ve sebebi kadar ne zaman yapıldığı da son derece önemli.

Burun Estetiği Yaptırmak İçin En Uygun Aylar

Burun estetiği yaptırmaya karar vermiş bir kişi uygulamayı arzu ettiği ve uygun olduğu bir zaman diliminde yaptırabilir. Ancak ameliyatın tam başarı sağlaması için operasyon sonrası dikkat edilmesi gereken pek çok faktör vardır. Bunlardan birisi ise güneş ışınlarından iyileşme sürecinde kesinlikle uzak durulmasıdır. Bu durumda dikkatli davranmak her ne kadar hastanın inisiyatifine kalıyor olsa da yaz ayları kış aylarına göre çok daha zorlayıcı olabilir.

Güneş ışınlarının dik gelmesi ve insanların yaz aylarında daha çok sosyalleşmeye ve dışarıda zaman geçirmeye meyilli olması operasyon sonrası süreçte hasta için zorlayıcı olmaktadır. Bu nedenle kış ve bahar ayları burun estetiği ameliyatı için en uygun zamanlardır.Böylece operasyon sonrası hastanın kendisini güneş ışınlarından 1-2 ay boyunca koruyabilmesi daha kolaydır. Ameliyat sonrasında bir süre daha hastanın kullanması gereken bandajlar olmaktadır ve bu süreç kış ve bahar mevsimlerinde yaz aylarına kıyasla daha az zorlayıcı geçmektedir.

Ayrıca kış aylarında yapılan burun estetiği ameliyatlarında daha az ödem oluştuğu gözlenmiştir. Bütün bu sebeplerden dolayı hangi mevsimde burun estetiği yapılır sorusuna genel olarak kış ve bahar ayları şeklinde cevap verilebilir.

Alerjik Bir Yapıya Sahip Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Alerjik bünyeye sahip insanlarda bahar ayları burun estetiği için çok da uygun bir zaman dilimi olmayabilir. Bunun sebebi ameliyat sonrası burun ile olabilecek her türlü fiziksel temasın minimum seviyede tutulması gerektiği ve hapşırma, öksürme gibi alerjik reaksiyonların iyileşme sürecinde son derece zararlı olmasıdır. Polen alerjisi veya mevsimsel alerjileri olan insanlar için en uygun dönem kış aylarının sonu ya da yaz mevsimi olmaktadır.

Bu noktada hangi mevsimde burun estetiği yapılır sorusunun cevabı kişiselleşmektedir. Çünkü yaz aylarında tüketilen besinler kış aylarına göre daha çok alerjik reaksiyona sebep olmaktadır. Hastanın hangi mevsimde hangi alerjik faktörlerden etkilendiğini çok iyi bilmesi gerekmektedir ve buna göre uygun bir zaman diliminde burun estetiği ameliyatını geçirmeye karar verebilir.

Leave A Reply