Rinoplasti Ameliyatı Nedir?

0

En çok tercih edilen estetik ameliyatlar arasında bulunan rinoplasti burnun cerrahi işlemler ile düzeltilmesidir. Kemik ya da kıkırdak doku üzerinde gerçekleştirilen bu operasyon kadın ve erkekler tarafından tercih edilmektedir. Belirli bir yaşı aşmış olan herkes bu ameliyatı yaptırabilir. Burnun görüntüsünden rahatsız olan ya da nefes alma zorluğu yaşayan kişiler bu ameliyatı yaptırmaktadır. Peki ya bu kadar sık tercih edilen rinoplasti ameliyatı nedir?

Rinoplasti Ameliyatı Nedir?

Uzman hekimler tarafından gerçekleştirilen burun bölgesinde kemik ve kıkırdak doku üzerinde yapılan cerrahi operasyon dur. Rinoplasti ameliyatı burunda bulunan eğrilik yüzünden nefes alma sorunu yaşayan, burnunun görüntüsünden rahatsız olan ve burun deliklerinin orantısız olmasından dolayı nefes alışverişini bozan durumlarda gerçekleştirilir.

Burnumuz vücudumuzdaki en önemli organlardan bir tanesidir. Aldığımız hava burnumuzdan süzülerek akciğerlerimize gider ve yaşamsal bir faaliyet olan nefes alışverişi yapılır.

Rinoplasti adı verilen burun ameliyatı günümüzde oldukça popüler bir cerrahi işlemdir. Bu ameliyat ile:

  • Burnunuz da nefes almanızı engelleyen durumu düzeltebilir
  • Burnunuz da bulunan kemerli yapıyı düzeltebilir
  • Burnunuzun boyutlarını değiştirebilir
  • Burnunuz ve dudağınız arasındaki mesafeyi değiştirebilirsiniz

Burnumuz yüzünüzün tam ortasında bulunur ve bu nedenle burun şekli oldukça önem taşımaktadır. Burnunun şeklinden memnun olmayan pek çok kişi bu durumu takıntı haline getirerek günlük hayatında mutsuz olabilir. Bu gibi durumlar ile kendinizi mutsuz etmenize gerek kalmadan uzman hekimler elinden çıkan cerrahi bir müdahale ile tam yüzünüze yakışacak bir buruna sahip olabilirsiniz.

Rinoplasti ameliyatı için bilgi toplamaya çalıştığınız da bazı kişiler ameliyatın ağrılı ve sancılı olduğu konusunda sizlere bilgi verebilir. Fakat bu durum hastadan hastaya göre oldukça değişken bir durumdur ve o hiç ağrı sızı hissetmeden ameliyat sürecini tamamlayan kişilerin de olduğunu unutmayın. Kulaktan dolma bilgilerle burun ameliyatınıza karar vermek yerine uzman hekimlerimiz ile görüşerek en doğru bilgileri alabilirsiniz.

Rinoplasti Yaş Sınırı

Bazı ameliyatlar da yaş sınırı bulunmaktadır. Rinoplasti ameliyatı da yaş sınırı bulunduran ameliyatlar arasındadır. Çünkü burnumuz bir kemik ve kıkırdak yapısından oluşmaktadır. Ve bu yapı belirli bir yaşa kadar büyüme ve gelişme göstermektedir. Kız ve erkek çocuklarda 18 yaşına kadar burnumuz dadahil olmak üzere yüzünüzde değişiklikler olmaya devam edecektir. Artık günümüzde 13 yaşındaki çocuklar bile ergenlik çağına girerek burun şekillerinin bozulmasından dolayı ameliyat olmak istese de bu durum doğru değildir. Çünkü 13 yaşında ameliyat olan bir çocuğun burun yapısı ameliyattan sonra da değişecektir. Bu nedenle ailelerin bu konuda bilinçli davranarak çocuklarını belirli bir yaşa kadar burun ameliyatından uzak tutmalıdırlar.

18 yaşından küçük olan hastalar illaki burun ameliyatı olmak istiyorlarsa velilerinden yazılı bir kağıt alınarak bu işlem gerçekleştirilmektedir.

Rinoplasti Ameliyatı Sonrası

 

Rinoplasti ameliyatından sonraki iyileşme süreci hastanın yapısına göre tabii ki farklılık gösterecektir. Ortalama ağrı ve şişliklerin geçme süresi 7-10 gün arasında değişmektedir. Ameliyat olduktan sonraki ilk üç gün içerisinde yüzünüzde şişme ve morarmalar olabilirken bu durum daha sonra geçmektedir. Burun ameliyatınızın kemik ve kıkırdak bakımından zorluk derecesine göre de morarma ve şişlikler değişir. Rinoplasti ameliyatı olduktan sonra iki günlük başınıza çok oynatmadan dinlenme süresinden sonra günlük işlerinizi yapabilirsiniz.

Ameliyat sonrasında burun ve göz çevrenizde oluşan morarma ve şişlikler sizleri korkutmasın. Bu durum beklenen bir durumdur ve birkaç gün içerisinde geçecektir. Ameliyattan sonraki dönemlerdeburnunuza dışarıdan bir darbe almamaya dikkat ederek günlük hayatınıza devam etmelisiniz. Rinoplasti ameliyatından sonra alkol ve sigara tüketmeniz önerilmez.

Ameliyat olduktan birkaç ay sonraki süre boyunca sert sporlardan uzak durun. Özellikle top ile oynanan futbol, basketbol gibi sporlarda burnunuza gelebilecek top durumundan sakınmalısınız. Burnunuza alacağınız herhangi bir darbe sıkıntılı durumlara yol açabilir.

Rinoplasti Ameliyatı Fiyatları

Rinoplasti ameliyatı için sizlere tam olarak bir ücret vermemiz doğru olmaz. Çünkü yapılacak olan ameliyat hastanın burun yapısına göre o farklı fiyatlandırılabilir. Fiyatlandırma konusu ameliyatınızı gerçekleştirecek olan hekimin cerrahi başarısına göre de şekil almaktadır.

Rinoplasti ameliyatı için en doğru fiyatı uzman hekimlerimiz tarafından alabilirsiniz. Burnunuza yapılacak muayeneden sonra en doğru bilgilendirme sizlere sunulacaktır.

Rinoplasti Ameliyatı İstanbul

İstanbul oldukça kalabalık bir şehirdir ve İstanbul’da yaşayan çok sayıda insan burnundan şikayeti bulunmaktadır. Bazı insanlar nefes almakta zorlanırken kimileri ise burnumun şeklinden memnun değildir. İstanbul’da yaşıyorsanız ve burun ameliyatı yaptırmayı düşünüyorsanız İstanbul’un en iyi hekimleri tarafından bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

www.cahitvural.com

 

Leave A Reply