Rinoplasti nedir?

0

Rinoplasti nedir?

Burnundaki şekil bozukluklarından memnun olmayan insanlar rinoplasti operasyonunu yaptırmak istese de rinoplasti sonrası yaşanılanlar korkutucu olacağını düşündüklerinden ötürü kafalarında soru işareti oluşmaktadır. Günümüz dünyasında Barbie bebeklerle büyümüş bizler her şeyimizin mükemmel olmasını istemekteyiz; mükemmel bir fizik, mükemmel bir surat ve mükemmel bir burun. Fakat bazen çeşitli sebeplerden ötürü burnumuzda şekil bozuklukları olabilmektedir. Bu şekil bozuklukları da fiziki görünüşü etkilediği kadar nefes almayı da zorlaştırabilmektedir. Burada devreye kurtarıcılarımız rinoplasti uygulamaları girmektedir. Rinoplasti burundaki gerek doğuştan gerekse sonradan oluşmuş şekil bozukluklarını düzeltmeyi hedefleyen operasyonlara verilen addır.

Rinoplasti yaptıracakların dikkat etmesi gerekenler

Plastik cerrahlarının belki de en çok yaptığı uygulama olan rinoplasti, gerek rinoplasti sonrası yaşanılanlar gerekse operasyonun yapılacağı organın çok önemli olmasından ötürü insanları korkutabilmektedir. Burun hava geçişini sağlayan organdır. Rinoplasti yaptırmaya karar vermiş hasta bunu aklından çıkarmamalı burnun ve burun deliklerinin fizyolojik yapısının bozulmasına asla izin vermemelidir. Ayrıca rinoplasti yaptıracakken fazla hayalci olunmamalıdır. Yüz hatlarına, yüzün şekil ve büyüklüğüne bağlı olarak yüze uygun burun şeklini hasta, hekimiyle beraber kararlaştırmalıdır. Rinoplasti cerrahi bir işlem olup her cerrahi işlem gibi sonrasında çok da büyük olmayan acılar yaşatabilmektedir. Hasta buna da hazırlıklı olmalıdır.

Rinoplasti sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Rinoplasti sonrası yaşanılanlar sanıldığı kadar da korkunç değildir. Rinoplasti lokal ya da genel anestezi ile yapılabilmektedir. İşlem sonrası estetik dikim yapılmakta olup kesik izi kalmamaktadır. Operasyon ortalama 2 saat sürmekte ve operasyon sonunda burun deliklerine tampon, burnun üzerine ise atel konulmaktadır. Tamponlar bir ya da iki gün sonra alınmakta hasta eskisi gibi nefes almaya başlamaktadır.

Atel ise genellikle bir hafta sonunda alınmaktadır. Operasyon sonrası göz altlarında ve burun çevresinde şişlikler olabilmektedir. Bu şişlikler de bir hafta sonunda hafiflemekte 15-30 gün arası ise neredeyse tamamen geçmektedir.  Rinoplasti sonrası işlem uygulanmış burun normalden daha hassas olmaktadır. Bu yüzden 6 ay 1 yıl arası darbe almaması çok çok önemlidir. Burada da hastaya burnunu koruması için büyük sorumluluk düşmektedir.

Hasta belirli aralıklarla operasyonu yapan cerraha kontrole gitmelidir. Ameliyat sonrası yeme içme de genellikle bir kısıtlama yapılmamakta fakat çeneyi oynatırken burna da acı verebileceğinden hastalar ilk birkaç gün sıvı gıdalarla beslenmeyi tercih etmelidir. Rinoplasti tıpkı diğer estetik ameliyatları gibi, deneyimli,bilgili ve el becerisi iyi olan cerrahlara yaptırılmalıdır. Şayet deneyimsiz bir cerrah burunda geri dönüşümü olmayan deformasyonlara sebep olabilmekte, bu da çok üzücü sonuçlar doğurabilmektedir.

Leave A Reply