Rinoplasti sonrası makayaj nasıldır?

0

Rinoplasti sonrası makayaj nasıldır?

Burun estetiği (Rinoplasti) ülkemizde en çok tercih edilen estetik cerrahi operasyonların arasında birinci sırada. İnsan hayatını doğrudan etkileyen bu estetik operasyonda uygulanacak yöntem kadar operasyon sonrasında etkileri, normal hayata adaptasyon süreci de merak ediliyor. Mesela rinoplasti sonrası makyaj, cilt temizliği, maske vb. soruları revaçtadır.

Beş duyu organımızın olduğunu hepimiz biliyoruz. Bununla birlikte çoğumuzun bilmediği bir şey var, yapılan araştırmalarda evrimsel açıdan en önce gelişen limbik sistemimizdeki duyunun koku olduğu ortaya çıktı. Hayatımızı devamını sağlarken, nefes alıp verirken aynı anda koku da alıyoruz. Yani yüzümüzü güzelleştirmek için burnumuzla ilgili gerçekleşen bir cerrahi operasyon söz konusu olduğunda hayati işlevlerimizden birini oldukça zorlaştırmış oluyoruz.

Rinoplasti Sonrası Hayat

Rinoplastiden 48 saat sonra morluklar azalmaya başlar, bandajlar bir hafta içinde çıkartılır, gerekli itinayı gösterirseniz 10 günden sonra normal hayatınıza devam edebilirsiniz. Yapmanız gereken şeylerden biri yaz-kış fark etmeden düzenli olarak güneş kremi kullanmanız. Doktorunuzun önerdiği güneş kremini kullanmanızın daha sağlıklı olacağını söylemekte de fayda var. Sonuçta cilt hassasiyetiniz ve operasyona karşı duyarlılığınıza göre size en doğru ürünü o önerecektir. Rinoplasti sonrası makyaj ve cilt bakımı için çok acele etmeyin. Genelde cilt bakımı ameliyattan 1 ay sonra öneriliyor, makyaj ise 1 hafta-10 gün sonra.

Yemek yeme alışkanlıklarınız için bir süre daha sert yiyeceklerden kaçınmanız gerekiyor. Ayrıca yumuşak ama çok çiğneme gerektiren et vb. ürünleri tükenmeniz de çok sağlıklı olmayabilir.

Rinoplasti Sonrası Cilt Temizliği ve Makyaj

Burnumuz çok hassas bir bölge olduğu için rinoplasti sonrası normal hayatımıza dönüş sürecimizde dikkatli olmalı, gerekli özeni göstermeliyiz. Doktorlar yavaş yavaş normal yaşama dönmeyi öneriyorlar. Taburcu olduğunuz gün doktorunuz da onay verirse duş alabilirsiniz. Cilt temizliğiniz için yüz temizleyiciler, kimyasallar ya da alkol bazlı ürünleri önermiyorlar. Daha çok bebek sabunları, su bazlı ürünler tavsiye ediliyor. Cilt bakımına ise bir ay sonra başlayabilirsiniz.  Siz yine de bu konularda da doktorunuza danışmayı unutmayın.

Kadınlar için normal hayata geçişinin en belirgin kanıtı makyaj yapabilmektir. Rinoplasti sonrası makyaj yaklaşık 1 hafta-10 gün sonra yapılabilir. İlk başta göz çevresi ve yüzünüzün diğer alanlarına makyaj uygulamaları yapabilirsiniz. Burnunuza sert temaslarda bulunmamalısınız. Önemli bir husus da özellikle burnunuzdaki gözeneklerini kapatabilecek ürünler pudra vb. kullanmamalısınız. Son olarak en çok dikkate etmeniz gereken konu burnunuzun içindeki kesiklere makyaj malzemelerinin temas ettirmemenizdir.

Leave A Reply