Rinoplasti Yöntem Ve Teknikleri Nelerdir?

0

Rinoplasti Yöntem Ve Teknikleri Nelerdir?

Sağlık alanında da estetik operasyon denilen cerrahi ya da diğer bir ifade ile plastik cerrahi metotları uygulanmaktadır ki bunlar arasında dünyanın her yerinde en sıklıkla yapılan uygulamaların başında burun estetiği gelmektedir. Tıbbi adı rinoplastidir. Rinoplasti yöntem ve teknikleri de kendi içinde durumlara göre farklılıklar arz eder.

Ünlü İtalyan yönetmen Bernardo Bertulucci Çalınmış Güzellik isimli filminde kusursuz güzelliğin peşinde olan insanlara göndermeler yapar ve fonda yer alan kız oldukça hoş bir kızdır ama filmin ana temasında güzellik kavramının çok göreceli olduğunun vurgusu da yapılır ve sağlık kavramının geçmeyen tek önemli kavram olduğu vurgusu yapılır.  Buradan yola çıkarak insan yaşamında sağlık ne kadar olmazsa olur ise de güzelliğin de geçer akçe olduğu, insanları hayatta daha avantajlı hale getirdiği söylenebilir. Nitekim bu da beraberinde sanatta, gündelik yaşamda estetik kavramını beraberinde getirmiştir.

Hangi Teknik Ne Amaçla Uygulanır?

Burun estetiği iki temel nedenden dolayı yapılabiliyor. Bunlardan ilki elbette üstte de ifade edildiği gibi kişinin burun görüntüsünden memnun olmamasından dolayı. Bir diğer neden ise sağlık problemleri. Yani kişinin burnundaki bir eğrilik, yaşadığı bir kaza tramva gibi sorunlar olup nefes alamama gibi durumları varsa o zaman rinoplasti kaçınılmaz hale geliyor. Nitekim rinoplasti yöntem ve teknikleri arasında da farklılıklar bulunuyor.

Açık ve kapalı olmak üzere 2 farklı teknik uygulanır iken yöntem olarak tamponlu ya da tamponsuz, iple burun estetiği gibi değişik yöntemler uygulanabiliyor. Tamponsuz uygulamalar genellikle tampon kullanmak istemeyenlerin tercih ettiği bir yöntemdir.

Açık rinoplasti temelde aşırı düzeyde burun semptomlarını düzeltmek için uygulanır ve kapalı rinoplastiye göre daha kolay olan bir uygulamadır. Ayrıca buruna yapılacak revizyonlar için de bu yönteme başvurulur. Kapalı rinoplasti ise genellikle burun ucu ve sırtı için yapılan bir uygulamadır. Çok daha teknik olan bir uygulamadır.

Uzman Seçerken Bilinmesi Gerekenler

Eğer kişi ister güzellik amaçlı olsun, ister sağlık amaçlı olsun rinoplasti yaptırmaya karar verdiyse bilmesi gereken çok önemli hususlar vardır. Rinoplasti yöntem ve teknikleri başlı başına uzmanlık isteyen konulardır. Kişi kendi mevcut durumunu iyi bir biçimde analiz etmeli ve ona göre kendisi için en uygun yöntemin ve tekniğin ne olduğunu bilmeli, ona göre doktor seçimini bilinçli bir biçimde yapmalıdır. Her doktorun her alanda uzman olacak diye bir kaidesi olmadığından iyice araştırma yapılmalı, estetik cerrahının referansları incelenmeli ve ondan sonra karar verilmelidir.

Leave A Reply